Ceviz ve Kanser

Vücudun ihtiyaç duyduğu bitki temelli bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içeriği en yüksek olan ceviz, eşsiz bir konuma sahiptir.  Cevizde bulunan ALA, fitosteroller, E vitamini ve melatonin, araştırmacıları hayvanlar üzerinde bir pilot araştırma yapmaya götürmüştür.

Nutrition and Cancer (Beslenme ve Kanser) yayınında yer alan çalışmada, ceviz tüketiminin, farelere yerleştirilen insan meme kanseri tümörlerinin (MDA-MB 231) büyümesini etkileyip etkilemeyeceği incelenmiştir.

Yöntemler:

Hayvanlar üzerinde uygulanan pilot çalışmada, insan meme kanseri tümörleri yerleştirilen 40 fare iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba, her gün insanlarda ¼ su bardağına (28 gram) denk miktarda (kalori alımının yüzde 18’i) ceviz verilirken, karşılaştırma grubunda ceviz içeren beslenme düzenindeki miktarlara benzer miktarlarda vitamin, mineral ve lifin yanı sıra mısır yağı ile desteklenen bir beslenme düzeni uygulanmıştır.

Sonuçlar:

  • 35 günün ardından, cevizle beslenen farelerdeki meme kanseri tümörlerinin (2,9 ± 1,1 mm3/gün), cevizle beslenmeyen farelerdekilere (14,6 ± 1,3 mm3/gün) göre anlamlı ölçüde daha küçük – neredeyse yarısı kadar – olduğu belirlenmiştir.
     

Araştırmacılar, bu pilot çalışmadaki sonuçların ceviz tüketiminin muhtemelen tümör hücrelerinin büyümesini geciktirerek kanserlerin büyüme sürecini yavaşlatabildiğini gösterdiği kanısına varmıştır; ancak, bu çalışmanın insanlardaki uygulamasının anlaşılabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.


https://walnuts.org/health-professionals/health-research/category/cancer/