Üretim ve İşleme

Ceviz Nasıl Yetiştirilir

Bir ceviz, ağacın ekilmesinden, size en yakın markete taze ve leziz bir şekilde teslim edilmesine kadar uzun bir yol kat eder. Ağaçtan sofraya giden bu süreci ve ceviz sektörünü düzenleyen katı gıda kalitesi ve güvenliği standartlarını burada bulabilirsiniz.

Sürecin çoğaltmadan hasada, işlemeye ve son olarak satış yerine kadar olan her adımı büyük bir dikkat ve titizlik içerisinde gerçekleştirilir. Büyük çoğunluğu kuşaklardır bu işi yapan aile çiftliklerinden oluşan 4.000’den fazla ceviz yetiştiricisi bulunmaktadır.

Ceviz üretimi bağlılık ve sabır gerektirir ve bahçeler yalnızca ceviz üretimine ayrılır. Bir ceviz fidanı ekildikten sonra, hasada uygun, yetişkin bir ağaç haline gelmesi beş ila yedi yıl alır.  California’da birçok ceviz çeşidi yetiştiriliyor olsa da, üretimin %85’i altı çeşide dağılmaktadır: Chandler, Hartley, Howard, Tulare, Serr ve Vina. 

Hasat

Hasat Ağustos sonunda başlar ve kuruyan yeşil kabukların çatlamaya başladığı (ve iç cevizin çıkarılmasına imkân verdiği) Kasım sonuna kadar devam eder.  Öncelikle, bahçe zemini süpürülerek temizlenir. Daha sonra, her bir ağaç sarsma makineleri ile şiddetli bir şekilde silkelenerek, binlerce cevizin yere düşmesi sağlanır. Hasat makinelerinin meyveleri temizlik için toplayabilmesi için, cevizler süpürülerek kümelere (tırmaklanarak yığın haline getirilen ceviz sıraları) ayrılır.

İşleme

Yeşil dış kabuk bir kabuk soyma makinesiyle soyulur ve yemişin suyu mekanik olarak ideal %8'lik nem düzeyine gelecek şekilde giderilir (yemiş havada kurutulur). Böylece, yemişin bozulması önlenir ve depolama sırasında kalitesi korunur. Ceviz, kırılana kadar depolarda tutulur. California cevizi, yemişin ağaçtayken sahip olduğu ikili kabuk zarfı sayesinde bulaşmalara karşı korunur.

Ceviz Paketleme

Cevizler bir paketleme tesisine gönderilir ve burada, kabuklu ve kabuksuz olmak üzere iki ayrı pazara ayrılacak şekilde derecelendirilir.

Kabuksuz Ceviz

Kurutma işleminden sonra, kabuklu cevizler boylarına göre ayrılır. Kabuklu cevizler USDA standartlarına göre jumbo, büyük, orta veya küçük olarak sınıflandırılır.

Hem tüketim hem de endüstri kullanımına yönelik cevizler gerektiği miktarda depodan alınır ve kabuk ayırma birimine iletilerek, burada mekanik bir yöntemle kırılır. Kabuğu ayrılan malzeme eleklerden geçirilir. İç cevizler de çeşitli büyüklüklere ayrılacak şekilde eleklerden geçirilir, kabuklarından hava yardımıyla ayrılır ve elektronik renk derecelendirme cihazlarından ve kabuk ayırma makinelerinden geçirilir.
Son olarak, cevizler eğitimli ayırma görevlileri tarafından elle ayrılır ve kalite ve USD standartları açısından sertifikalandırılır; böylece, paketlemeye hazır hale getirilir.
Kabukları ayrılan ceviz içleri fiziksel muayeneden geçirilerek, son ürünün temiz ve iyi kurutulmuş durumda ve resmi ceviz renk şemasına göre gereken renkte olduğu teyit edilir.

Her bir derece için toplam ve özel kusur toleransları belirlenmiştir. Düzenleme kuruluşlarının ve gıda güvenliğinin katı gerekliliklerini karşılamak amacıyla, hem kimyasal hem de mikrobiyolojik laboratuvar testleri gerçekleştirilir.

California Cevizi Katı Kalite Kontrol Standartlarına Tabidir

California cevizi, dünyanın en sert kuralları olarak bilinen California denetim standartlarını da aşan sıkı kalite kontrolleri ile üretilir. İşleme tesisleri de bireysel tüketicilerin standartlarını ve gerekliliklerini karşılamaktadır. Tüketicilere en kaliteli cevizlerin sunulması için, süreç boyunca birçok üstün teknoloji kullanılmaktadır.
Ceviz, California Ceviz Kurulu, USDA/DFA ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından ortaya koyulan katı düzenlemelere uygun şekilde yetiştirilir ve işlenir. Tüm düzenleme kuruluşlarının standartlarını karşılayan bir gıda güvenliği kontrol programı ve kalite kontrol sistemi (HAACP) uygulanmaktadır.

Ambalajlama

California cevizi, sektördeki tüm oluşumların gerekliliklerini karşılamak için çeşitli büyüklükler, renk dereceleri ve kombinasyonlar ile üretilir. Ticari ürün de tüketiciye doğrudan sunulan ürünle aynı yüksek kalite standartlarına tabidir.

Web Tasarım Sercotec