Ceviz Hakkında

Romalılar cevizi Juglansregia veya “Jüpiter’in kraliyet palamudu” olarak adlandırmıştır.

Kraliyet Yemişi

Ceviz, binlerce yıla dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Milattan önce 7000’lere dayanan ceviz, insanın bildiği en eski ağaçtır. Romalılar cevizi Juglansregia veya “Jüpiter’in kraliyet palamudu” olarak adlandırmıştır. Uzak tarih kayıtlarında, İngiliz cevizinin eski İran’dan geldiği ve orada sadece kraliyet ailesine özel olarak sunulduğu görülmektedir.

Cevizin sık sık “İran Cevizi” olarak adlandırılmasının sebebi budur. Ceviz, Asya ve Orta Doğu arasındaki İpek Yolunda alınıp satılmıştır. Kafileler cevizi uzak diyarlara taşımış, deniz ticareti de cevizin namını dünyanın dört bir yanında duyurmuştur. Bu ürün dünyanın her yerindeki limanlara İngiliz ticaret gemileri tarafından ticaret için götürdüğünden, “İngiliz cevizi” olarak anılmaya başlanmıştır. Aslına bakılırsa, İngiltere’de ceviz hiçbir zaman ticari düzeyde yetiştirilmemiştir.

Cevizin dış kabuğu, yemişin kalitesini koruyan doğan bir koruyucu tabaka sağlamaktadır. Günümüzde, yemiş ticareti yerleşmiş, düzenlenmiş ve yapılandırılmış bir faaliyet haline gelmiştir. California cevizi ise, dünyanın en kaliteli cevizi olarak tanınmaktadır.