Ceviz ve Diyabet

Cevizin leziz ve besleyici bir yiyecek; peki, cevizin yaşamlarını diyabetle sürdürenler için de akılcı bir seçim olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar, beslenme düzenine cevizdeki gibi doğru türde yağların dâhil edilmesinin diyabet hastaları için çok önemli olduğuna işaret ediyor. 

Diabetes Care (Diyabet Bakımı) yayınında yer alan bir Yale çalışmasında, cevizin tip 2 diyabet hastası yetişkinlerde kan dolaşımını geliştirdiği belirlenmiştir.

Yöntemler:

8 haftalık tedavi evresinin ardından, endotelyal foksiyon testi ve kalp-damar biyo-işaretleri değerlndirilmiştir.

Sonuçlar:

Çalışmadaki kısıtlılıklardan dolayı, cevizin tip 2 diyabet hastası bireylerde endotel fonksiyonu ve kan yağları üzerindeki spesifik etkisinin belirlenmesi için ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

European Journal of Clinical Nutrition (Avrupa Klinik Beslenme Dergisi) yayınında yer alan bir çalışmada, yüksek çoklu doymamış yağ içeriğiyle (13 g) tanınan cevizin, tip 2 diyabet hastası aşırı kilolu bireylerde metabolik faktörleri anlamlı ölçüde geliştirdiği belirlenmiştir.

Yöntemler:

Sonuçlar:

Diabetes Care (Diyabet Bakımı) dergisinin Aralık 2004 sayısında yayımlanan bir çalışmada, tip 2 diyabet hastalarında orta miktarda yağ içeren ve cevizle desteklenen bir beslenme düzeninin kan yağı profilleri üzerindeki olumlu etkisi değerlendirilmiştir.

Yöntemler:

Sonuçlar:

Web Tasarım Sercotec