Sağlık

Sağlıklı bir yaşam için, beslenme düzenini daha iyi hale getirmenin en kolay yollarından biri, her gün bir avuç ceviz yemektir. Her şeyin ‘hazır’ olduğu hızlı ilerleyen toplumumuzda, günde bir avuç cevize uzanmak hiç çaba gerektirmeyecek bir alışkanlıktır.  Cevizle zenginleştirilmiş beslenme düzenlerinin kolesterolü düşürdüğü birçok çalışmada ortaya koyulmuştur. Büyük üniversitelerde, cevizin kalp hastalıklarının risk faktörlerindeki rolünü değerlendiren çalışmalar halen yürütülmektedir. Bu bağlamda, cevizin kan basıncını düşürme, yangıyı azaltma, diyabet kontrolünü iyileştirme ve kilo yönetimini destekleme gibi etkileri ele alınmaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirilen ceviz araştırmaları çok etkileyici sonuçlar vermiştir. Gelecekteki çalışmalar da umut verici görünmektedir.

Kalp Sağlığı için Ceviz

Her gün 28 g ceviz tüketmenin kalp-damar sağlığı açısından ciddi faydalar getirdiği birçok çalışmada bildirilmiştir. Bu faydalar toplam kolesterolün düşürülmesi, LDL “kötü” kolesterolün düşürülmesi ve endotelyal hücre işlevinin geliştirilmesi olarak sayılabilir. Endotelyal hücreler, kalbe giden atardamarları kaplayan hücrelerdir.

Kilo Yönetimi için Ceviz

Yüksek oranda “lif” içeren ceviz, tokluk hissi vermekte ve başarılı kilo yönetiminde çok önemli bir etken olan aşırı yeme davranışının önüne geçebilmektedir.

Kemik Sağlığı için Ceviz

Klinik araştırmalara göre, bir esas Omega-3 yağ asidi olarak bilinen ALA açısından zengin olan ceviz, kemik yıkımını azaltarak iskelet sistemi için fayda sağlamaktadır. Ceviz, Omega-3 açısından besin değeri en yüksek tam gıda kaynaklarından biri olması ile eşsizdir.

Ceviz ve Antioksidanlar

Cevizde selenyum, melatonin, gamma-tokoferol (E vitamininin bir formu) ve çeşitli polifenoller dahil olmak üzere birçok antioksidan vardır.  2006 yılında 1113 gıdayla gerçekleştirilen bir çalışmada, cevizin antioksidan içeriği açısından böğürtlenden sonra ikinci sırada olduğu ortaya koyulmuştur.

Bilişsel Sağlık için Ceviz

British Journal of Nutrition (İngiliz Beslenme Dergisi) yayınında yer alan bir araştırmada, cevizin laboratuvar hayvanlarının bilişsel işlevini iyileştirdiği ortaya koyulmuştur. Araştırmacılar, cevizin yaşla bağlantılı serbest radikalleri azaltarak ve sinir iletişimini ve yeni sinir gelişimini destekleyerek beyni koruyabildiğini tespit etmiştir.

Tip 2 Diyabet için Ceviz

European Journal of Clinical Nutrition’da (Avrupa Klinik Beslenme Dergisi) yayımlanan bir çalışmada, Tip 2 Diyabet hastası olan kişilerin günlük beslenme düzenlerine ceviz eklenmesinin yararlı olabileceği ortaya koyulmuştur.  Çalışma kapsamında günde 28 g ceviz alan yetişkinlerin kan yağı düzeylerinde iyileşme gözlemlenmiştir.

Web Tasarım Sercotec